WhatsApp ile iletişime geç

BLOG

KONUT SEKTÖRÜNDE KURUMSAL YANLIŞLIK

KONUT SEKTÖRÜNDE KURUMSAL YANLIŞLIK

{{puanladin.kisiler}} kişi tarafından toplam {{puanladin.toplam}} puan verildi.

KONUT SEKTÖRÜNDE KURUMSAL YANLIŞLIK

Konut sektöründe kurgusal yanlışlık
Konut Sektöründeki Doğrular Yanlışlar
Mustafa Demir
Siz hiç dişiniz ağrıdığında tedavi için mali müşavirinize gittiniz mi? Ya da aracınız bozulduğunda tamir için kalp doktoruna. Muhtemelen hayır! Aynı şekilde konut almak için bir mühendisin ya da mimarın yanına gitmek aklımıza bile gelmiyor ve bunu sorgulamıyoruz.
Şimdi konut almak için yaptıklarımızı adım adım yazmaya çalışalım.

  • Nerede oturmak istediğimize karar veriyoruz
  • İnternetten emlak sitelerinden bir ön araştırma yapıyoruz
  • Bir iki emlakçı tanıdığımızdan fiyatı ve firmayı soruyoruz
  • Bulduğumuz daireyi yapan müteahhitin güvenilir olup olmadığını eşimize dostumuza soruyoruz
  • Kredi kullanacaksak bankamızla kredi görüşmesini yapıyoruz
  • Sonra firma ile fiyat pazarlığı yapıyoruz

Muhtemelen bunların hepsini veya bir kısmını hepimiz yapmışızdır. Ama firmanın teknik altyapısı yerine kaç yıllık olduğuna daha önce ne yaptığına bakmak daha öncelikli oluyor.
Bu, konut alırken böyle de arsa sahiplerinin yerlerini konut yapılmak üzere verirken farklı mı? Hayır. Yüklenici firmanın tekstilci, doktor, kasap, terzi, inşaat işçisi vs. olması bizi çok ilgilendirmiyor. En azından birincil derecede ilgilendirmiyor.
Kanun koyucu bununla ilgili önlemler almış olsa da mühendislerin veya mimarların dışında kimse müteahhitlik hizmeti yapamaz demiyor.
İYİ Kİ YAPI DENETİM FİRMALARI VAR
Kanun koyucu sektörde yaşanan kötü senaryolardan sonra sektörü kontrol etme adına bazı düzenlemeler yaptı. Bunun örneklerinden biri de yapı denetim firmaları. Bu düzenleme yapının sadece müteahhitin insafına bırakılmaması sağladı. Ancak bu düzenlemeler tek başına yeterli olmuyor. Atılması gereken bir dizi daha adım var.
Şimdiler de hem teknik olarak hem ticari olarak bazı önlemler almaya çalışan kanun koyucu, sektörün daha düzenli hale gelmesini öngörse de bunu mühendislerin ve mimarların çalışma alanı olarak öngörmüyor hala.
Yeni düzenleme ile yapı denetim ile müteahhit arasındaki bağı tamamen ortadan kaldırmış olması çok güzel bir gelişme. Burada hatırlatmakta fayda var; kanunen müteahhit ile yapı denetim ticari bir ilişkide olamaz ancak pratikte bu hiç uygulanmadı. Ama şimdi yapı denetim firmaları projelere sistem tarafından atandığı için bu ilişki de müteahhite bir gebelik kalmıyor ve denetleme daha katı yapılabiliyor.
YAPILMASI DÜŞÜNÜLEN DÜZENLEMELER
Günümüzde konut sektöründe ortaya çıkan mağdur sayısının fazlalığı ve inşaat şirketlerinde ki mali krizler kanun koyucunun radarına çok sert bir giriş yaptı. Daha önce bu konuda bir düzenleme olmadığından her şahıs veya şirket istediği arsaya proje çizdirip, ruhsatını alıp yapı denetimle anlaşarak inşaat yapabiliyordu. Buraya kadar her şey normal.
Ama hiç kimse kanun koyucu bile bu şahsın veya şirketin teknik ve mali yeterliliğinin olup olmadığına bakmıyordu. Zaman ve kriz bize gösterdi ki bu iki veriye de bakılması gerekiyordu.
Bunu şöyle örnekleyelim isterseniz.
500.000 TL paranız var. Ve 50 dairelik bir konut projesine giriyorsunuz. Proje ve ruhsat paranızı ödediniz ki, bu ortalama 300 bin TL tutar ve kaldı 200.000 TL.
100 metrekareden ve orta bir kalite 50 daire yapacağınızı düşünürsek, arsa payı hariç inşaat maliyeti daire başı 125 bin TL’den 6.250.000 TL’ye ihtiyacınız var demektir. Oysa sizin 200.000 TL’niz var. Barter anlaşması da yapamadıysanız…
Sonuç: Yarım kalan bir proje.
İşte kanun koyucu bugün bu verilere bakmayı düşünen bir taslak hazırlamaya başladı. Buna göre;

  • Şirket ortaklarının tamamı veya bir kısmı mühendis ve mimar olmak durumunda
  • Şirketin daha önce yaptığı benzer iş yapma zorunluluğu istenmekte
  • Şirketin veya şahsın projeyi yapabilecek mali yeterlilik belgesi istenmekte
  • Projelerin sigorta edilmesi istenmekte

YATIRIMCILARA DA SORUMLULUK DÜŞÜYOR
Bunlar taslakta düşünüleler. Kanun koyucu bu ve buna benzer maddelerle sektörü daha güvenilir hale sokmaya çalışsa da birey olarak bizler de bu hassasiyetlere dikkat etmeliyiz diye düşünüyorum. Bir çeşit oto kontrol yani.
Şimdi akla şu soru gelebilir.
Bir yatırımcı olarak neden konut yapmayayım ki? Bu iş yapma hürriyetimi elimden almak anlamına gelmiyor mu?
Cevap 1: Yanınızda bir mühendis veya mimar olduktan sonra yapabilirsiniz tabi.
Cevap 2: Yatırımcı olarak konuta yatırım yapmanıza bir engel yok. Satın almanızda sakınca yok, konut yapmanızda sakınca var.