WhatsApp ile iletişime geç

BLOG

KONUT YATIRIMI SİZE NEDEN KAZANDIRACAK ?

KONUT YATIRIMI SİZE NEDEN KAZANDIRACAK ?

{{puanladin.kisiler}} kişi tarafından toplam {{puanladin.toplam}} puan verildi.

KONUT YATIRIMI SİZE NEDEN KAZANDIRACAK ?

Konut yatırımı size neden kazandıracak?

Mustafa DEMİR

Bu yazı yatırım yapmak isteyen ancak bir türlü karar veremeyen kitle için yazıldı.

Şunu belirtmeliyim ki yatırım yapılacak miktar herkes için faklı bir öneme sahip. Bu önem paranın nasıl kazanıldığı ile de ilişkili. Bu yüzden her insan için yatırım şekilleri farklılık arz ediyor. Bunları garanti yatırımlar, az riskli yatırımlar, riskli yatırımlar ve çok riskli yatırımlar olarak ayırmak mümkün.

Sanılanın aksine riskli ve çok riskli olan yatırımlara parası çok olanlar genelde girmezler. Onlar daha çok garanti yatırımlar veya az riskli yatırımlara yönelirler. Ya da riskleri kendileri için azaltacak yöntemleri devreye sokarak (ki bu da yine paranın ve bağlantıların gücüyle olur) yatırımlarını şekillendirir.

Bu yatırımcılar genelde kaybolmaz. Çünkü her türlü araştırmaları yaparlar, yaptırırlar ve daha önce yapılan araştırmaları dikkate alırlar. Yani bu yatırımcı kitlesi yazımızın konusunun dışında tutulmuştur.

Asıl hitap edilen kesim bizim “orta direk” dediğimiz daha kısıtlı imkânları olan ve bu imkânları ile tatmin edici kazançlar hedefleyen kitle.

O zaman hadi başlayalım….

DİJİTAL ÇAĞ HIZLA YÜKSELİYOR

Dijital çağa adım attığımız bu günlerde artık her türlü bilgiye ulaşmak mümkün. Hatta hayatımıza her gün sayıları artan uygulamalar, yapay zekâ ve robotik sistemler girdi. Robot deyince aklınıza sadece fiziki robotlar gelmesin. Yazılım robotları da var ve bunlar bizim adımıza birçok şeye karar verebilir düzeyde kullanılıyorlar.

İnsan olarak her şeyden fayda sağlamak isteyen bizler tabi bu durumdan da kendimize fayda sağlamak istiyoruz. Ancak yeni dijital çağ ve yeni sistem beraberinde alışılagelmiş birçok sistemi ve yöntemi de yok ediyor. Yani bir ölçüde biz teknolojiyi değil teknolojinin bizi yönettiği bir döneme doğru hızlı adımlarla ilerliyoruz.

Konuyu yatırımdan ve yatırımcıdan uzaklaştırdığımı düşünebilirsiniz ancak öyle değil. Öncelikle neyle karşı karşıya olduğumuzu bilmenizde fayda var. Yani klasikle modern ve hatta dijital yatırımların arasında kalmayın diye anlatıyorum bunları.

YATIRIM FIRSATLARI VE RİSKLER…

Şimdi birçok yatırım araçlarından bazılarını yazmaya çalışalım.

Döviz, altın, faiz, hisse seneti, viop, foreks, sanal paralar ve türev piyasalar. Birde bunların yanında gayrimenkul yatırımları var.

Yazının başında belirttiğimiz risk baremlerine göre bu yatırım araçlarını sınıflandırırsak görece olarak ve zaman aralığını düşünmek kaydıyla sadece faiz getirisinin garanti para olduğunu ancak onunda enflasyon ve kur etkisiyle çok fazla kazandırmadığını görürüz.

Döviz ve altın ise görece olarak az riskli, hisse senedi piyasası riskli ve viop, foreks, sanal paralar ve türev piyasalar ise çok riskli yatırımlar sınıfına girmekte.

Gayrimenkulde geleneksel bir yatırım aracı olarak karşımız da duruyor. Bunlar bilimsel sonuçlar değil tabi. Her insanın kendi bilgi, tecrübe ve becerisine göre risk algısı değişebilir.  Çünkü insan emin olduğu şeyi risk olarak görmez. Benim gruplamam genel bir çerçeve.

Daha önce söylediğim gibi dijital çağın getirmiş olduğu yapay zeka ve robotik sistemeler risk grupları ne olursa olsun bu yatırım araçlarını bire bir etkiliyor. Ve insan olarak biz her şey olup bittikten sonra sonucu yorumluyoruz. Şimdi tüm bunların dışında sakince bize göz kırpan konut sektörü var.

KONUT YATIRIMI YAPMANIN BASİT MATEMATİĞİ

Nasıl mı?

Biraz rakamları konuşalım ve analiz edelim.

Ocak 2019 sonu itibariyle Türkiye genelindeki konut stoku 833 bin 569 ve bunun 371 bin 411 i sadece İstanbul’da. 2018 yılında Türkiye’de satılan toplam konut satışı rakamı ise 1 milyon 375 bin 398 adet.

Bu sayılar ne anlama geliyor peki.

Şöyle açıklayayım. 2018 yılında yeni ruhsat sayısı bir önceki yıla göre %83 oranında azalmış. Yani yeni konut üretimi ciddi oranda durmuş vaziyette. Konut satışlarını bu yıl bir önceki yıla göre %10-15 azalacağını öngörsek bile yıl içerisinde bu konut stokunun tükeneceği aşikar hale geliyor.

Konut fiyatlarıyla konut faizlerindeki düşüş de bize pozitif bir ivme kazandıracak gibi hazır kıta beklemekte.

Birde buna aylık 80 ila 100 bin konutun satıldığı bir Türkiye bilgisini eklersek bakın nasıl bir sonuca varıyoruz. 2019 yılının ikinci yarısından itibaren konut bulma sıkıntısı ile karşı karşıya kalacağız demektir.

Şimdi sorumuz şu: Stoklardaki konutlar biterse konut fiyatları ne olur?

Cevap :  Tek rakibi Türk Hava Yolları..