WhatsApp ile iletişime geç

BLOG

KONUTTA KRİZİ FIRSATA NASIL ÇEVİRİRSİNİZ

KONUTTA KRİZİ FIRSATA NASIL ÇEVİRİRSİNİZ

{{puanladin.kisiler}} kişi tarafından toplam {{puanladin.toplam}} puan verildi.

KONUTTA KRİZİ FIRSATA NASIL ÇEVİRİRSİNİZ

Konutta krizi fırsata nasıl çevirirsiniz?

Mustafa DEMİR

İnşaat ve gayrimenkul sektörünün bugün içinde bulunduğu durum karamsarlıktan, çıkmazlardan ve kendini geliştirememekten, geleceği ise umuttan ibaret.  

İnşaat her ne kadar lokomotif bir sektör olsa da mevcut durumda bir sıkışmışlık hali  var.  Ekonomi de son 2-3 yılda yaşanan daralma; terör, darbe girişimi ve sınırlarımızda her an kopabilecek bir savaş ihtimali sektörün ciddi oranda belini bükmüş durumda.  Bir de buna dövizdeki ve faizlerdeki aşırı yükseliş eklenince çok daha ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldık.

Şimdi bu gerçekliği biraz da rakamlarla ifade etmeye çalışalım.

2016 yılında konutlarda ki değer artış oranı ortalama 12,53, mevduat faiz getirisi ise 12,70 oldu.

2017 yılında ise konutlardaki değer artış oranı ortalama 10,5, mevduat faiz getirisi ise 13,53 olarak gerçekleşti.

2018 yılında, yani geçen yıl konutlarda ki değer artış oranı ortalama 11,30 olurken, mevduat faiz getirisinde yükseliş 21,35’e fırladı.

TALEP BASKISI BİTİNCE FİYATLAR HIZLA ARTACAK

Bu durumda çıplak bir bakış açısıyla hareket edecek bir yatırımcı için faiz getirisi ile ilgili bir sorun yoksa konut yatırımı yerine faiz getirisini seçmek daha mantıklı bir yatırım olur.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken durum faiz getirisi ile konut fiyatlarındaki artışın ne zamana kadar böyle süreceğidir. Çünkü maliyet baskısı konut fiyatlarına bir süre sonra ciddi oranda etki edecektir. Talep düşüklüğü nedeniyle maliyet artışına rağmen baskılanan fiyatlar bir süre sonra beklenenden daha yüksek bir fiyat artışını tetikleyecektir.

Yukarıda sadece faiz getirisinin konut fiyatları ile karşılaştırılması yapılmış olsa da diğer yatırım araçlarına karşı da aynı şekilde negatif bölgede kalan bir konut fiyat artış ortalaması var.

‘HER KRİZ KENDİ İÇİNDE FIRSAT BARINDIRIR’

Konut yatırımcıları için çok karamsar bir tablo ile karşı karşıya olsak da, unutmamamız gereken şey her krizin içinde bir fırsat barındırdığıdır. Bu sebeple doğru zamanlama ile konut yatırımından çok büyük gelirler elde etmek mümkün.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere maliyet baskısı (ki bu geçtiğimiz yıl yüzde 23 artmış durumda) ve satışların düşmesinden dolayı fiyatların tabana yakın seyretmesi buna ek olarak konut üreticilerinin yeni projelere girmekteki isteksizliği önümüzdeki dönemde konut fiyatlarının ciddi miktarda artacağının işaretlerini veriyor.

Finansal piyasalardaki aşırı fiyat oynaklığının olduğu günümüzde konut fiyatlarındaki bu hızlı düşüşün yerini hızlı bir yükselişin alacak olması yatırımcıların radarından çıkmaması gereken bir konu olmalıdır.

Şimdi en klasik ve orijinal soru.

Doğru zaman ne zaman?

Cevap: Paranız ne kadar konut almaya yetiyor?