fbpx

Ana Sayfa > Kurumsal > Blog

KONUT YATIRIMI YAPMANIN BASİT MATEMATİĞİ

Nasıl mı?

Biraz rakamları konuşalım ve analiz edelim.

Ocak 2019 sonu itibariyle Türkiye genelindeki konut stoku 833 bin 569 ve bunun 371 bin 411 i sadece İstanbul’da. 2018 yılında Türkiye’de satılan toplam konut satışı rakamı ise 1 milyon 375 bin 398 adet.

Bu sayılar ne anlama geliyor peki.

Şöyle açıklayayım. 2018 yılında yeni ruhsat sayısı bir önceki yıla göre %83 oranında azalmış. Yani yeni konut üretimi ciddi oranda durmuş vaziyette. Konut satışlarını bu yıl bir önceki yıla göre %10-15 azalacağını öngörsek bile yıl içerisinde bu konut stokunun tükeneceği aşikar hale geliyor.

Konut fiyatlarıyla konut faizlerindeki düşüş de bize pozitif bir ivme kazandıracak gibi hazır kıta beklemekte.

Birde buna aylık 80 ila 100 bin konutun satıldığı bir Türkiye bilgisini eklersek bakın nasıl bir sonuca varıyoruz. 2019 yılının ikinci yarısından itibaren konut bulma sıkıntısı ile karşı karşıya kalacağız demektir.

Şimdi sorumuz şu: Stoklardaki konutlar biterse konut fiyatları ne olur?

Cevap :  Tek rakibi Türk Hava Yolları..

 Konut krizi fırsata nasıl çevrilebilir

İnşaat ve gayrimenkul sektörünün bugün içinde bulunduğu durum karamsarlıktan, çıkmazlardan ve kendini geliştirememekten, geleceği ise umuttan ibaret. 

İnşaat her ne kadar lokomotif bir sektör olsa da mevcut durumda bir sıkışmışlık hali  var.  Ekonomi de son 2-3 yılda yaşanan daralma; terör, darbe girişimi ve sınırlarımızda her an kopabilecek bir savaş ihtimali sektörün ciddi oranda belini bükmüş durumda.  Bir de buna dövizdeki ve faizlerdeki aşırı yükseliş eklenince çok daha ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldık.

Şimdi bu gerçekliği biraz da rakamlarla ifade etmeye çalışalım.

2016 yılında konutlarda ki değer artış oranı ortalama 12,53, mevduat faiz getirisi ise 12,70 oldu.

2017 yılında ise konutlardaki değer artış oranı ortalama 10,5, mevduat faiz getirisi ise 13,53 olarak gerçekleşti.

2018 yılında, yani geçen yıl konutlarda ki değer artış oranı ortalama 11,30 olurken, mevduat faiz getirisinde yükseliş 21,35’e fırladı.