fbpx

Ana Sayfa > Kurumsal > Blog

YATIRIM FIRSATLARI VE RİSKLER…

Şimdi birçok yatırım araçlarından bazılarını yazmaya çalışalım.

Döviz, altın, faiz, hisse seneti, viop, foreks, sanal paralar ve türev piyasalar. Birde bunların yanında gayrimenkul yatırımları var.

Yazının başında belirttiğimiz risk baremlerine göre bu yatırım araçlarını sınıflandırırsak görece olarak ve zaman aralığını düşünmek kaydıyla sadece faiz getirisinin garanti para olduğunu ancak onunda enflasyon ve kur etkisiyle çok fazla kazandırmadığını görürüz.

Döviz ve altın ise görece olarak az riskli, hisse senedi piyasası riskli ve viop, foreks, sanal paralar ve türev piyasalar ise çok riskli yatırımlar sınıfına girmekte.

Gayrimenkulde geleneksel bir yatırım aracı olarak karşımız da duruyor. Bunlar bilimsel sonuçlar değil tabi. Her insanın kendi bilgi, tecrübe ve becerisine göre risk algısı değişebilir.  Çünkü insan emin olduğu şeyi risk olarak görmez. Benim gruplamam genel bir çerçeve.

Daha önce söylediğim gibi dijital çağın getirmiş olduğu yapay zeka ve robotik sistemeler risk grupları ne olursa olsun bu yatırım araçlarını bire bir etkiliyor. Ve insan olarak biz her şey olup bittikten sonra sonucu yorumluyoruz. Şimdi tüm bunların dışında sakince bize göz kırpan konut sektörü var.