fbpx

Ana Sayfa > Kurumsal > Blog

YATIRIMCILARA DA SORUMLULUK DÜŞÜYOR

Bunlar taslakta düşünüleler. Kanun koyucu bu ve buna benzer maddelerle sektörü daha güvenilir hale sokmaya çalışsa da birey olarak bizler de bu hassasiyetlere dikkat etmeliyiz diye düşünüyorum. Bir çeşit oto kontrol yani.

Şimdi akla şu soru gelebilir.

Bir yatırımcı olarak neden konut yapmayayım ki? Bu iş yapma hürriyetimi elimden almak anlamına gelmiyor mu?

Cevap 1: Yanınızda bir mühendis veya mimar olduktan sonra yapabilirsiniz tabi.

Cevap 2: Yatırımcı olarak konuta yatırım yapmanıza bir engel yok. Satın almanızda sakınca yok, konut yapmanızda sakınca var.

Konut yatırımı size ne kazandıracak

Bu yazı yatırım yapmak isteyen ancak bir türlü karar veremeyen kitle için yazıldı.

Şunu belirtmeliyim ki yatırım yapılacak miktar herkes için faklı bir öneme sahip. Bu önem paranın nasıl kazanıldığı ile de ilişkili. Bu yüzden her insan için yatırım şekilleri farklılık arz ediyor. Bunları garanti yatırımlar, az riskli yatırımlar, riskli yatırımlar ve çok riskli yatırımlar olarak ayırmak mümkün.

Sanılanın aksine riskli ve çok riskli olan yatırımlara parası çok olanlar genelde girmezler. Onlar daha çok garanti yatırımlar veya az riskli yatırımlara yönelirler. Ya da riskleri kendileri için azaltacak yöntemleri devreye sokarak (ki bu da yine paranın ve bağlantıların gücüyle olur) yatırımlarını şekillendirir.

Bu yatırımcılar genelde kaybolmaz. Çünkü her türlü araştırmaları yaparlar, yaptırırlar ve daha önce yapılan araştırmaları dikkate alırlar. Yani bu yatırımcı kitlesi yazımızın konusunun dışında tutulmuştur.

Asıl hitap edilen kesim bizim “orta direk” dediğimiz daha kısıtlı imkânları olan ve bu imkânları ile tatmin edici kazançlar hedefleyen kitle.

O zaman hadi başlayalım….